sobota, 27 lutego 2016

Stanisław Kaczor Batowski


Stanisław Kaczor Batowski...

... tak szczerze, szanowni Państwo, czytaliście kiedyś, znacie w ogóle tego autora?

Ja jeszcze jakieś 10 lat temu zupełnie nie kojarzyłem - w wielu dawniejszych wydaniach malarstwa polskiego nie ma śladu po obrazach Batowskiego, co najwyżej jest wspomniany z nazwiska i nad wyraz krótkiej notki, acz, często w ogóle nie ma nic, zero, nic a nic...
Myślę, że przed 1989 można było to zrozumieć w związku z trudną historią, zwłaszcza związanymi z historią Lwowa..., ale później?Stanisław Kaczor Batowski urodził się w roku 1866 we Lwowie.

Malarstwo studiował w Krakowie ( 1883-1885 ), oraz w Wiedniu i Monachium ( 1887-1889 ). 
Wzorem wielu polskich malarzy wiele podróżował po Europie, m.in. do Paryża i Rzymu, do Hiszpanii,
a także na Krym i do Maroka.
Po dłuższym czasie wrócił do rodzinnego Lwowa, gdzie mieszkał i tworzył do dnia śmierci, w roku
1946... W latach 1903-1914 ( 1914 - wybuch pierwszej wojny światowej ), prowadził własną szkołę malarstwa - tzw. "Wolną Akademię Sztuki".
Działał również w zarządzie Zawiązku Artystów Polskich, był jednym z inicjatorów powstania
Stowarzyszenia Artystów "Młoda Sztuka", we Lwowie.


W roku 1932 odznaczony Złotym Medalem Zasługi ( w kulturze polskiej ).

Zmarł we Lwowie, w roku 1946..., można powiedzieć, że i z początku i pod koniec życia żył poza Polską..., choć niby wciąż w tym samym miejscu.


I Tyle. Mało? Cóż...

Być może jest jakieś szersze opracowanie, do którego po prostu nie dotarłem, i będę wdzięczny za podrzucenie linku, ale mam wrażenie, że po prostu podejmowanie trudnych, a jednocześnie mówiących o ziemiach zajętych zaborami ( zwłaszcza lat 1939/45 ), tematów z  historii Polski..., dopiero ostatnio zyskuje na znaczeniu... (...).

Batowski przede wszystkim zasłynął z scen historycznych i batalistycznych, jednak malował też portrety, pejzaże, oraz sceny religijne...

Poniżej prezentuję niewielką część jego twórczości, odnalezioną, m.in., w serwisie Pinterest i na
Artinfo.pl. 
 
Zapraszam do własnych poszukiwań, na stronach polskich domów aukcyjnych można odnaleźć jeszcze kilkanaście innych prac artysty, a sądzę, że w ogóle musiało być ich znacznie więcej - widać to po sposobie i lekkości pracy pędzlem..., poza tym, artysta żył długo, bo blisko 90 lat...

Być może, jeśli trafię na głębsze, bardziej szczegółowe opracowania na temat, z czasem rozwinę opis twórczości i życia Batowskiego. 

Jutro kolejny tekst o polskim malarstwie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz